Orange sport wyciąga rękę do I ligi

Informacje o klubach, zawodnikach, zapowiedzi, analizy i zwłaszcza transmisje na żywo meczów na zapleczu ekstraklasy. To oferta stacji Orange sport, która do czerwca 2013 roku będzie pokazywała I ligę.
- Rozpoczęcie współpracy pomiędzy PZPN, Piłkarską Ligą Polską (reprezentującą kluby) i Telekomunikacją Polską to doskonała okazja na odświeżenie wizerunku I ligi i wypromowanie klubów, bo to właśnie w nich dorastają przyszli reprezentanci Polski - mówi redaktor naczelny Orange sport Janusz Basałaj. - Chcemy pokazać nie tylko mecze, ale kulisy rozgrywek i to wszystko, co dzieje się wokół klubów przez cały tydzień.

Basałaj chce, by stacja żyła pierwszą ligą tak, jak to było za czasów Orange sport info, która cały tydzień pokazywała ekstraklasę. Kibice będą więc mogli się dowiedzieć o tym, co słychać w klubach, u zawodników.

Będą również zapowiedzi meczów, analizy i przede wszystkim transmisje.

- Chcemy, by medialność I ligi poprawiła swój wizerunek i namówiła prezesów klubów do tego, żeby bardziej inwestowali w marketing. Czyli w to, co jest potrzebne, żeby klub się utrzymywał, zwiększał swój budżet - podkreślał Basałaj na antenie Orange sport.

Dodawał: - Podajemy rękę pierwszej lidze. Nie chodzi o to, by kluby zarabiały kolosalne pieniądze, oczywiście swoje zarobią, ale ważne jest to, aby ta liga zyskała cechę medialności. By było ją widać nie tylko w doniesieniach prasowych, ale też w telewizji. Nic tak dobrze nie robi futbolowi jak bezpośrednie transmisje z wydarzeń na boisku. Nie jesteśmy od święta z polskim futbolem. Uderzamy tam, gdzie jest piłka. Pierwsza liga się rozwija, może nie tak dynamicznie jak w Ekstraklasie, ale mam nadzieję, że pomożemy w tym pierwszoligowcom.

Ile kluby z zaplecza Ekstraklasy zarobią na sprzedaży praw do transmisji? - pytamy.

- Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to zgodnie z naszą polityką informacyjną są one poufne - odpowiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Ale powołując się na własne źródło informacji, strona internetowa Ekstraklasa.net podaje, że kluby I ligi na umowie telewizyjnej nie zarobią kokosów.

Za sezon wszystkie 18 klubów prawdopodobnie dostanie milion złotych do podziału. "Podział ten ma być równy, bez względu na liczbę transmisji ze spotkań poszczególnych drużyn, więc do kas wpłynie raptem po kilkadziesiąt tysięcy złotych" - czytamy na stronie Ekstraklasa.net.

Umowa została podpisana do czerwca 2013 roku. W najbliższy weekend na antenie Orange sport transmitowane będą na żywo dwa mecze: Arka Gdynia - Zawisza Bydgoszcz (8 października, godz. 17.15); Warta Poznań - Kolejarz Stróże (9 października, godz. 15.45).

Czy w planach są transmisje na żywo ze spotkań w Płocku? - dopytujemy.

- W zbliżających się dwóch kolejkach [13. i 14. kolejce - red.] nie będzie transmisji z Płocka. Na kolejne nie ma jeszcze wiążących ustaleń - wyjaśnia rzecznik Grupy TP. W planach, oprócz transmisji, jest również ligowy magazyn. Kamery Orange sport pojawią się na wszystkich stadionach I ligi.

Teraz trzeba mieć tylko nadzieję, że pierwszoligowcy (a w szczególności piłkarze Wisły Płock) podejmą to wyzwanie i na mecze transmitowane w telewizji będą przygotowani wyjątkowo dobrze.