Sport.pl

Orlen Cup - mityng, jakiego w Płocku jeszcze nie było

To pierwsza taka impreza w naszym mieście, podczas której wystąpią aktualni medaliści mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich w pchnięciu kulą i skoku o tyczce. Wszystkich zobaczymy na płockiej starówce. Impreza odbędzie w środę, początek o godz. 17. Zawody pokaże TVP Sport.
Przed ratuszem znajdą się rzutnia i skocznia, a z dwóch stron - trybuny na 800 miejsc. Wstęp będzie bezpłatny. W Orlen Cup wystartuje kilkunastu zawodników, w tym kilku miotaczy światowej klasy.

- Planujemy, by w obu konkursach rywalizowało po dziesięciu zawodników. Jak na razie listę startową mamy gotową w 90 proc. - mówi menedżer sportowy Czesław Zapała, który ma w swojej grupie lekkoatletycznej największe gwiazdy.

I tak, oprócz naszego dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego, udział w płockim mityngu potwierdził Kanadyjczyk Dylan Armstrong, czwarty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, legitymujący się rekordem życiowym 22,21 m. A także Niemiec Ralf Bartels, medalista halowych mistrzostw świata i Europy. - W dalszym ciągu staramy się ściągnąć do nas wicemistrza olimpijskiego z Londynu 23-letniego Niemca Davida Storla - dodaje Czesław Zapała.

- Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że nie chodzi nam o to, by organizować w Płocku drugi finał olimpijski; przede wszystkim chcemy promować lekką atletykę. W tym momencie to jest dla nas najważniejsze - podkreśla Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i organizator znanego już szeroko bydgoskiego Pedro's Cup.

Warto podkreślić, że był pomysł, by ściągnąć do Płocka bydgoską imprezę. - Ale wtedy pojawiła się myśl, by zrobić coś swojego - opowiada dyrektor Orlen Cup i prezes Miejskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Jacek Koziński.

Był jednak problem: jak to zrobić? Ważne były infrastruktura techniczna, kontakty z ludźmi, którzy mają sprzęt, telewizja, rozpoznanie rynku i potem rzecz najtrudniejsza - zbieranie funduszy. Na początku w rozmowach z Orlenem wspierał mnie prezydent, któremu pomysł zorganizowania mityngu bardzo się spodobał.

Bo to pierwsza impreza w Płocku, na której wystąpi tylu znanych sportowców, aktualnych medalistów mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. To ogromna promocja miasta.

- Zorganizowanie tego przedsięwzięcia możliwe było dzięki współpracy z PKN, która układa się bardzo dobrze - twierdzi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - Orlen Cup będzie kolejną imprezą zorganizowaną wspólnie z koncernem.

- Zaangażowanie PKN Orlen we wspieranie różnych dyscyplin, zawodników i ogólnie promocję sportu ma dziś już bardzo szeroki zasięg. Jednym z głównych kierunków mecenatu sportowego jest lekkoatletyka i bardzo cieszy nas fakt, że Płock dołączy do grona miast goszczących duże międzynarodowe wydarzenie lekkoatletyczne, jakim będzie mityng Orlen Cup - mówi Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy ds. marketingu PKN Orlen. - W Płocku znajduje się serce naszego koncernu, dlatego też szczególnie nam zależy, by miasto było znane nie tylko z naszej działalności biznesowej, ale też utrwalało swoją pozycję na mapie wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jako sponsor tytularny czołowych polskich lekkoatletów postaraliśmy się o udział w tym wydarzeniu znanych i popularnych zawodników, w tym dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego. Mam nadzieję, że ta niezwykła impreza, w której udział wezmą gwiazdy światowego formatu, zgromadzi wielu fanów królowej sportu.

Więcej o: