Sport.pl

W piątek startuje pływacki memoriał Cezarego Piórkowskiego

W tym roku mija dziesiąta rocznica tragicznej śmierci Cezarego Piórkowskiego, zdobywcy pierwszego medalu dla Płocka w pływaniu. Od 2003 roku, by uczcić jego pamięć, co roku organizowany jest memoriał. W piątek rozpocznie się jego 11. edycja.
Rok 1971. W Krakowie odbywają się mistrzostwa Polski młodzików. 14-letni Czarek, zawodnik klubu MKS Jutrzenka, jest rewelacją wyścigu na 100 m w stylu motylkowym. Zdobywa srebrny medal. Radość jest ogromna, bo to pierwszy historyczny medal dla Płocka zdobyty w dyscyplinie sportu, która wtedy dopiero raczkowała w naszym mieście.

Kim był Cezary Piórkowski? Przede wszystkim wspaniałym człowiekiem - tak kilka lat temu wspominał jego trener Wojciech Ostrzycki. - Czarka przyprowadzili do mnie na basen, jeszcze na ten na dole u wioślarzy, rodzice. Nie bał się wody, chciał pływać. I dwa lata później zdobył pierwszy medal mistrzostw Polski. Piórkowski pokonał wówczas 100 m delfinem w 1.14,1 min.

Od tego czasu było go widać na każdych zawodach. Pływał w finałach wszystkich juniorskich MP, w których miał okazje przez kilka lat startować. Także wśród seniorów nie schodził poniżej swojego wysokiego poziomu. M.in. dwa razy był piąty.

We wspomnieniach trenera Ostrzyckiego pozostał nie tylko jako dobry pływak, uczeń, ale także wielki człowiek, który nawet jak skończył trenować, nie zerwał kontaktu z klubem pływackim. Jako biznesmen z branży budowlanej (był absolwentem Wydziału Budownictwa w płockiej filii Politechniki Warszawskiej) pomagał finansowo klubowi, m.in. dofinansowując zawody, zgrupowania czy zakup sprzętu.

Niestety, w lipcu 2003 roku, mając 46 lat, zginął w wypadku samochodowym. Od tamtego czasu, od jesieni z inicjatywy Wojciecha Ostrzyckiego, co roku odbywa się poświęcony mu memoriał, który już na stałe wpisał się do kalendarza imprez Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych w Płocku. W tym roku odbędzie się już 11. edycja.

Zawody od początku cieszą się ogromną popularnością wśród zawodników i trenerów nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Na tegorocznym memoriale oprócz płockich pływaków zobaczymy także gości z Ukrainy i Rosji. W sumie w imprezie weźmie udział ok. 300 zawodników, którzy wystartują w czterech kategoriach wiekowych od rocznika 2002 i starsi.

Łącznie zostaną rozegrane 23 wyścigi, wśród nich ten specjalny na 100 m stylem motylkowym, koronnym dystansie Cezarego Piórkowskiego.

Ceremonia otwarcia zawodów odbędzie się na pływalni Podolanka, przy ul. Czwartaków 6 na Podolszycach, w piątek o godz. 15.45. Impreza potrwa w sumie dwa dni. W sobotę pływacy rozpoczną rywalizację o godz. 10.

Więcej o: