Sport.pl

Płock Orlen Polish Open - jedyny taki turniej

Kiedy w 1994 roku przyszedł do mnie Piotr Jaroszewski i powiedział: ?Wiesiek, zróbmy międzynarodowy turniej w tenisa na wózkach?, nie sądziłem, że wytrwamy aż tak długo. Ale dzięki sponsorom, ludziom dobrej woli, daliśmy radę. Dziękujemy!
Tymi słowami Wiesław Chrobot, prezes Stowarzyszenia Integracyjny Klub Tenisa, rozpoczął wczorajszą konferencję prasową poprzedzającą 20. Płock Orlen Polish Open w tenisie na wózkach. Zawody odbędą się w dniach 3-7 czerwca na kortach Wisły. Pula nagród wynosi 13 tys. euro! Do rywalizacji zgłosiło się 68 zawodników z 16 krajów, m.in. z Chile, Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. Start zapowiedzieli Rosjanie, ale się wycofali.

Silną ośmioosobową reprezentację będzie miał Płock, na czele z Kamilem Fabisiakiem i Piotrem Jaroszewskim. Niestety, nie mógł być na wczorajszej konferencji ze względu na problemy zdrowotne. Ale w turnieju wystąpi.

W stawce uczestników zobaczymy trójkę graczy, którzy byli liderami światowego rankingu tenisa na wózkach. To Amerykanin Stephen Welch, Austriak Martin Legner i Holender Ricky Molier, który był pierwszym triumfatorem płockiego turnieju. W sumie wygrywał trzykrotnie.

Warto dodać, że Płock Orlen Polish Open będzie najwyżej notowanym, obok francuskiego Roland Garros, turniejem rozgrywanym na początku czerwca. Jest on też znakomitą okazją do tego, by zainteresować sportem dzieci i młodzież. A także pokazać, że będąc osobą niepełnosprawną, można uprawiać sport i odnosić sukcesy. Temu były poświęcone spotkania tenisistów i ich trenerów z uczniami, które odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, w Gimnazjum nr 8, SP 22 i 23. Uczestnicy spotkań wzięli udział w zajęciach, podczas których mogli spróbować sił w tenisie na wózkach.

Podsumowanie zajęć odbędzie się 6 czerwca na kortach Wisły. - Chcemy, by dzieci i młodzież ze szkół miło spędziły z nami czas, dlatego od godz. 11 przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury zorganizujemy zajęcia plastyczne. Będzie też wata cukrowa - dodała Monika Nowak, dyrektor i rzeczniczka prasowa turnieju.

Zmagania z udziałem płocczan, jak również półfinały i finały, na żywo będą transmitowane przez dwa portale internetowe. - Cieszę się, że po raz 20. udało się zorganizować ten wyjątkowy turniej. Jestem przekonany, że emocji nie zabraknie. Zapraszamy wszystkich płocczan na korty Wisły - podkreślał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Organizatorzy przygotowali się na wypadek, gdyby plany turniejowe pokrzyżował deszcz. Pomoc zaoferował Miejski Zespół Obiektów Sportowych. Na czas trwania turnieju na stadionie miejskim zostaną rozłożone balony nad dwoma kortami i - gdyby zaszła taka potrzeba - sportowcy zagrają właśnie tam.

A kiedy powstanie długo wyczekiwana hala tenisowa? - Projekt obiektu już jest, ale nie mamy pieniędzy. Ale przyszły rok to termin jak najbardziej realny - powiedział prezydent Nowakowski.

Więcej o: