Niezbyt udany start płockich judoków we Wrocławiu

Zarówno Dorota Smorzewska (UKS Judo Sensei Płock), jak i Patryk Ciechomski (Jutrzenka Płock) na 1/8 finału zakończyli udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23. Zawody odbyły się w hali Orbita we Wrocławiu.
22-letnia płocczanka, startująca w kat. do 52 kg, w 1/16 miała wolny los, w pierwszej walce przegrała z Węgierką Bernadett Keliger. Natomiast zawodnik Jutrzenki, który startował w kat. do 90 kg, w pierwszym pojedynku pokonał Firudina Dadashova z Azerbejdżanu, w drugim przegrał z Ukraińcem Vitalijem Kovtunovem.

W tej samej kategorii co Ciechomski walczył wicemistrz świata seniorów Węgier Krisztian Toth, który również nie zdobył medalu. W repesażach pokonał go pochodzący ze Słowacji Mihael Zgank.

Polacy znakomicie spisywali się w ostatnich latach w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23. W ubiegłym roku w bułgarskim Samokovie brązowy medal wywalczyła Karolina Tałach (do 70 kg). Dwa lata temu w Pradze złoty medal zdobył Damian Szwarnowiecki (do 73 kg), srebrny Tomasz Domański (do 100 kg), a brązowy Katarzyna Furmanek (do 78 kg).

W tym roku we wrocławskiej hali Orbita wystartowało 18 reprezentantów Polski. Ale zdobyli tylko jeden medal. Srebro w kat. do 60 kg wywalczył Łukasz Kiełbasiński. Tuż za podium znaleźli się: Karolina Pieńkowska (kat. do 52 kg), Beata Pacut (kat. do 78 kg) i Kamil Grabowski (kat. powyżej 100 kg).

Polska po raz pierwszy była gospodarzem mistrzostw Europy do lat 23. Wcześniej dwukrotnie odbywały się mistrzostwa Europy seniorów: w 1994 roku w Gdańsku (biało-czerwoni wywalczyli sześć medali) i w 2000 roku we Wrocławiu (brąz Roberta Krawczyka).