Sport.pl

Sensacyjna nominacja. Płocczanin w kadrze B siatkarzy

19-letni przyjmujący Paweł Halaba został powołany do szerokiej kadry B siatkarzy na sezon 2015. To duże wyróżnienie dla płocczanina grającego w pierwszej lidze w AGH AZS Kraków.
Paweł Halaba jest w grupie 36 zawodników trenera kadry B i jednocześnie Resovii Rzeszów Andrzeja Kowala. To duże wyróżnienie, bo poza płocczaninem w kadrze B jest tylko jeden pierwszoligowiec (Łukasz Kaczmarek z Victorii Wałbrzych), reszta gra na najwyższym szczeblu - w PlusLidze.

Kadra B spotka się w połowie maja w Warszawie na badaniach lekarskich. Zostanie tam wybranych 16 siatkarzy, którzy po badaniach rozpoczną tygodniowe zgrupowanie w Wałbrzychu. Reprezentacja Polski B zagra w Igrzyskach Europejskich w Baku i Lidze Europejskiej. Final Four LE zostanie rozegrany w sierpniu w Polsce.

Halaba 14 grudnia skończył 19 lat, ma 195 cm wzrostu. Był uczniem SP nr 22 i Gimnazjum nr 8, później trafił do Małachowianki, gdzie trenował pod okiem Jacka Łazowego. Błyskawicznie czynił postępy, więc już po roku przeniósł się do liceum w stolicy i do kuźni siatkarskich talentów - klubu Metro Warszawa.

W 2013 r. zdobył z Metrem brązowy medal mistrzostw Polski juniorów, trafił do szerokiej kadry Polski w tej kategorii wiekowej. Występował także w Młodej PlusLidze w barwach AZS Politechniki Warszawskiej. Został zawodnikiem Asseco Resovii (druga ekipa tegorocznej Ligi Mistrzów), wypożyczonym do pierwszoligowego AGH AZS Kraków.

- Szukałem zespołu, w którym będę dużo grał, a jednocześnie studiował. Wybór padł na Kraków i świetną uczelnię - Akademię Górniczo-Hutniczą. Od jesieni 2014 r. studiuję informatykę - mówi Paweł, dla którego powołanie to duże zaskoczenie i powód do radości.

W końcu 2014 r. klub z Krakowa, świetnie spisujący się w Pucharze Polski, zagrał u siebie z ekipą Andrzeja Kowala Asseco Resovią.

- Przegraliśmy 0:3, ale po wyrównanej walce, rywale musieli się mocno sprężyć, by nas pokonać. Zagraliśmy bardzo dobry mecz - dodaje 19-latek z Płocka. Możliwe, że świetna postawa Pawła w tym meczu też miała wpływ na decyzję Kowala o powołaniu Halaby.

Co ciekawe, w pierwszej lidze gra także kolega Pawła - płocczanin Bartek Kwolek, który kilka dni temu zdobył złoty medal mistrzostw Europy kadetów i tytuł MVP imprezy. W styczniu AGH AZS zmierzył się na własnym parkiecie z SMS Spała, w której gra Kwolek.

- To był niesamowity mecz, przegraliśmy po szalonej walce 2:3 i tak się złożyło, że zarówno mnie, jak i Bartkowi grało się doskonale - opowiada Paweł. W tej potyczce zdobył aż 30 punktów, a Kwolek 37, w tym osiem z zagrywki!

Jak będzie wyglądała ścieżka płocczanina do kariery? - Nie myślę o tym na razie. Robię wszystko, by grać coraz lepiej, podnosić poziom. Trenuję codziennie, czasami dwa razy dziennie - mówi młody siatkarz. - Sport i nauka pochłaniają mój czas. Tak naprawdę jeszcze nawet nie poznałem dobrze uroków Krakowa, który jest fajnym miastem.

Kadra B Polski

Rozgrywający: Michał Kędzierski, Tomasz Kowalski, Grzegorz Pająk, Przemysław Stępień, Paweł Woicki, Nikodem Wolański

Przyjmujący: Paweł Halaba, Bartosz Bednorz, Adrian Buchowski, Wojciech Ferens, Michał Filip, Miłosz Hebda, Łukasz Kaczmarek, Artur Szalpuk, Rafał Szymura, Aleksander Śliwka, Jakub Wachnik, Marcin Waliński

Atakujący: Bartłomiej Bołądź, Michał Kaczyński, Mateusz Malinowski, Maciej Muzaj, Szymon Romać, Damian Schulz

Środkowi: Mateusz Bieniek, Dawid Dryja, Bartłomiej Grzechnik, Bartłomiej Lemański, Mariusz Marcyniak, Jan Nowakowski, Artur Ratajczak, Krzysztof Rejno

Libero: Adam Kowalski, Maciej Olenderek, Damian Wojtaszek, Michał Żurek

Trenerzy: Andrzej Kowal, Mieszko Gogol, Robert Prygiel

Więcej o: