Piłka ręczna. Trafisz piłką w głowę, czeka cię dyskwalifikacja!

Co cztery lata Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) wprowadza zmiany w przepisach szczypiorniaka. Czasem są to zmiany kosmetyczne, ale czasem - zupełne nowości.
Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas »

Ostatnie weszły w życie w lipcu. Ich celem jest - jak twierdzą pomysłodawcy - rozwój dyscypliny. Odnoszą się do dwóch dziedzin:

- przewinień wobec przeciwnika, niesportowego zachowania,

- kar.

Ciekawsze zmiany w przepisach:

- nowa definicja blokowania, które teraz ma być bardziej pasywne niż dotąd - nie wolno używać rąk, łokci, nóg,

- definicja fauli karanych została tak zmieniona, że pozwala na czytelne rozróżnienie, za jaki faul należy się tylko żółta kartka, czyli upomnienie, a za jaki od razu kara dwóch minut,

- wprowadzenie dwóch rodzajów wykluczeń (czerwona kartka): bez opisu w protokole, co jest jednoznaczne z brakiem zawieszenia oraz z dokładnym opisem w protokole i co za tym idzie, karami dyscyplinarnymi,

- wprowadzenie dokładnych kryteriów skutkujących ostrzeżeniu o grze pasywnej,

- ponowne wprowadzenie do przepisów funkcji kapitana drużyny,

- dopuszczenie do używania przez zawodników numerów 1-99,

- dopuszczenie do gry w chustach na głowie (względy religijne niektórych federacji członkowskich IHF),

- jednoznaczna interpretacja "naruszenia pola bramkowego" - przy przerwaniu sytuacji, która może zakończyć się golem, naruszeniem takim jest wyraźne wejście w pole bramkowe, nie jest nim dotykanie linii pola.

Te zmiany są raczej kosmetyczne, ale są także trzy przepisy, których zmiany zaskoczyły niejednego znawcę handballu. A mianowicie:

- przewinienie "czynne znieważenie" skutkujące usunięciem z boiska zostanie włączone do kategorii "dyskwalifikacje z obowiązkowym opisem w protokole zawodów"; zabraknie sygnalizacji o usunięciu potocznie nazywanej krzyżem,

- jednoznacznie podkreślono, że w przypadku gdy bramkarz opuszcza pole bramkowe, aby przerwać kontratak przeciwnika, jest całkowicie odpowiedzialny za spowodowanie niebezpiecznej sytuacji i w przypadku kolizji z atakującym musi zostać ukarany dyskwalifikacją, a dodatkowo sędzia powinien podyktować rzut karny!

- za uderzenie w głowę nieruchomo stojącego bramkarza podczas obrony rzutu karnego lub nieruchomo stojącego zawodnika obrony w czasie rzutu wolnego, odpowiedzialny jest zawodnik wykonujący rzut i zawsze musi być ukarany dyskwalifikacją!

Więcej o zmianach - www.zprp.pl

Karol Bielecki: » Z treningu na trening jest coraz lepiej