Veszprem, Vive, Barca... Z takimi tuzami wygrywała w tym roku Wisła [FOTO]

Mecz ze Śląskiem Wrocław był ostatnim tegorocznym występem piłkarzy ręcznych Orlen Wisły. Na kolejne emocje związane z ich występami na ligowych i międzynarodowych parkietach musimy poczekać do lutego. Przypomnijmy sobie najciekawsze mecze roku 2014 z udziałem nafciarzy!
Piłka ręczna, Liga Mistrzów. Orlen Wisła Płock - Dunkierka HB Grand Littoral 32:25 Piłka ręczna, Liga Mistrzów. Orlen Wisła Płock - Dunkierka HB Grand Littoral 32:25 Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta

Manolo Cadenas ma patent na Francuzów

Zestawienie otwieramy od pojedynku Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu, który został rozegrany 6 lutego. Wówczas nafciarze pokonali u siebie francuską Dunkierkę HB Grand Littoral 32:25 (16:13), która kilka miesięcy później wywalczyła tytuł mistrza Francji. Mecz z Dunkierką pokazał, że hiszpański szkoleniowiec Orlen Wisły Manolo Cadenas ma patent na wygrywanie z francuskimi zespołami. W ubiegłym roku wywalczył awans do Champions League eliminując Montpellier HB.

1/8 finału Ligi Mistrzów. Orlen Wisła Płock - MKB MVM Veszprem 34:33 1/8 finału Ligi Mistrzów. Orlen Wisła Płock - MKB MVM Veszprem 34:33 Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta

Polak, Węgier, dwa bratanki

23 marca w 1/8 finału Ligi Mistrzów Orlen Wisła pokonała przed własną publicznością MKB-MVM Veszprem 34:33 (16:16). - Udało nam się wygrać jedną bramką z drużyną, która obok Barcelony, jest jedną z najlepszych w Europie - cieszył się ze zwycięstwa trener Manolo Cadenas. Podziękował też kibicom Wisły i Veszprem za stworzenie niesamowitej atmosfery w hali. Pod tym względem najlepszy mecz w tym roku!

Finał Pucharu Polski, piłka ręczna, Torwar, Warszawa: Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 33:32 Finał Pucharu Polski, piłka ręczna, Torwar, Warszawa: Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 33:32 Fot. Tomasz Niesluchowski / Agencja Gazeta

Mirosław Baum przeprasza za finał Pucharu Polski

13 kwietnia odbył się finał Pucharu Polski na Torwarze. Po fenomenalnym pojedynku i kontrowersyjnej pracy sędziów nafciarze przegrali z kieleckim Vive 32:33 (17:16). - Zarówno mecz, który był widowiskiem na miarę Final Four Ligi Mistrzów, jak i organizacja turnieju były na najwyższym poziomie. Jedyną katastrofą było sędziowanie - przyznał w rozmowie z ?Wyborczą? przewodniczący kolegium sędziów w ZPRP Mirosław Baum. Kilka dni później przeprosił prezesa i trenerów Wisły. A wobec pary sędziowskiej Rafał Krawczyk - Grzegorz Wojtyczka wyciągnął konsekwencje.

Trzeci mecz finałowy play-off o mistrzostwo Polski Orlen Wisła Płock - Vive Kielce 31:27 Trzeci mecz finałowy play-off o mistrzostwo Polski Orlen Wisła Płock - Vive Kielce 31:27 Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta

Profesor Jurkiewicz, Wisła przerwała serię porażek z Vive

24 maja w Płocku został rozegrany trzeci mecz finału play-off o mistrzostwo Polski, w którym nafciarze pokonali Vive Kielce 31:27 (15:14). Kapitalny występ zaliczył rozgrywający Wisły Mariusz Jurkiewicz, zdobył 11 bramek! Było to ważne zwycięstwo dla płockich piłkarzy ręcznych, bo przełamali w końcu serię siedmiu ligowych porażek z rzędu z Vive. Przedłużyli też rywalizację w finale.

Czwarty mecz finałowy o mistrzostwo Polski: Orlen Wisła - Vive Kielce 25:34 Czwarty mecz finałowy o mistrzostwo Polski: Orlen Wisła - Vive Kielce 25:34 Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta

Między Wisłą a Vive już dawno tak nie iskrzyło

Wielkie emocje towarzyszyły czwartemu finałowemu pojedynkowi. Zaczęło się od szkoleniowców, którzy skoczyli sobie do oczu. Za pierwszym razem reakcja sędziów była jeszcze łagodna, ukarali trenerów żółtymi kartkami. Ale niedługo później znów się zakotłowało. I na boisku pomiędzy piłkarzami i w okolicy ławek rezerwowych, w awanturze brały udział całe drużyny. Sytuację próbowali uspokajać nawet ochroniarze. Ostatecznie Wisła przegrała 25:34 i całą finałową rywalizację 1-3.

W akcji Bo Spellerberg W akcji Bo Spellerberg PIOTR AUGUSTYNIAK

Wielki niedosyt po meczach z Duńczykami

13 listopada w fazie grupowej Ligi Mistrzów los zetknął ekipy Orlen Wisły i duńskiego KIF Kolding Kopenhaga. Co ciekawe, był to piąty mecz obu drużyn, w którym nafciarze przegrali jedną bramką 28:29 (15:14). KIF było tego dnia do pokonania, tylko szczegóły zdecydowały o tym, że komplet punktów pojechał do Danii. Dopiero w rewanżu po bardzo dobrym spotkaniu płocczanom udało się przełamać serię porażek z duńskimi zespołami. Choć nie udało się zwyciężyć, to jednak remis (30:30) był równie cenny, jak wygrana.

Wisła Płock - Barcelona 34:31 (17:15) Wisła Płock - Barcelona 34:31 (17:15) PIOTR AUGUSTYNIAK

Duma Mazowsza lepsza od Dumy Katalonii

Najdłużej jednak w pamięci kibiców zapadnie data: 6 grudnia. W Mikołajki odbył się pojedynek, w którym Duma Mazowsza (Orlen Wisła Płock) zmierzyła się z Dumą Katalonii (FC Barceloną). To były najlepsze Mikołajki w historii płockiego klubu. Nafciarze dokonali rzeczy, wydawałoby się, niemożliwej i po fantastycznej grze pokonali jedną z najbardziej utytułowanych drużyn piłki ręcznej na świecie 34:31 (17:15). To była pierwsza porażka Dumy Katalonii w tym sezonie.